<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
PROBLEM 40

Turniej par; obie po, rozd. S.                                                                                                                                    

 
 K 5 2
 D 7 5 2
 W 6 5 2
 W 5
 
 A 10 3
 A 6 4
 3
 10 8 6 4 3 2
 4
 W 10 9 8 3
 10 8 7
 A K 9 7
 
 D W 9 8 7 6
 K
 A K D 9 4
 D
 

West North East South
   
 1
 pas 2  pas  4
pas pas pas  


Pierwszy wist: 3 (odmienny). RozgrywajÄ…cy bije A i gra W. Zaplanuj obronÄ™!
Na lokalnym turnieju, na 12 kontraktów pikowych, tylko raz obroÅ„cy zdoÅ‚ali poÅ‚ożyć koÅ„cówkÄ™.



WYPOWIEDZI EKSPERTÓW

Boguś Pazur: Rozdanie przy stoliku jest bardzo trudne ponieważ idealna obrona wymaga koncentracji, logiki i zaufania do partnera.
W pierwszej lewie E powinien doÅ‚ożyć najmniejsze karo, aby pokazać, że nie ma nic w karach i lekko sugerujÄ…c trefle. Wiemy że partner zawistowaÅ‚ z krótkoÅ›ci lub z 4-tej najlepszej. Jak z 4-tej najlepszej to nic siÄ™ nie traci, bo rozgrywajÄ…cy ma sec figury. Po takim zagraniu W wie, że szybkie dojÅ›cie do partnera jest wysoce prawdopodobne i warto go szukać, bo nie mamy nic w karach. Walet pik powinien być zabity asem od razu.
NastÄ™pnie należy Å›ciÄ…gnąć asa kier. Ponieważ kiery nie mogÄ… uciec w rozdaniu, wiÄ™c z logiki E powinien to odczytać jako wskazanie singla karo i szukania szybkiego dojÅ›cia do przebitki, zwÅ‚aszcza w kontekÅ›cie lekkiej sugestii treflowej w pierwszej lewie i natychmiastowego zabicia asem pik. Teraz gram trefla, w zasadzie nie powinno mieć znaczenia jakiego, ponieważ uważam, że singla karo już wskazaÅ‚em. W praktyce, to nie gram dwójki tylko wysokiego. JeÅ›li partner jest uÅ›piony, to dwójka odczytana jako 4-ta najlepsza może doprowadzić do automatycznego odegrania trefli.

BoguÅ›, a dla czego sugerujesz, że maÅ‚e karo E mówi - nie mam nic w karach?
Przecież w wiście odmiennym mała - zachęca. E może mieć asa karo i założyć, że partner ma dubla karo.

Piotr Busse:
2 Lewa: "W": 3; "E" to co ma;
3 Lewa :" W"
A; "E " zrzutka wskazujÄ…ca wartoÅ›ci treflowe =>  (10 - demarka kierów przy zrzutce bezpoÅ›redniej, lub 3 przy marce krakowskiej);
4 lewa : "W"
A; "E" 9;
5 lewa: "W"
3 (lawintal na kara) ; "E" => K;
6 lewa: "E"
7 - lawintal powrotny treflami; "W" bije;
7 lewa "W" - trefl - przebity przez rozgrywajÄ…cego.



Piotrze, a dlaczego 2  nie jest wistem spod figury, lecz lawintalem? Czy to nie jest Å‚amanie ogólne przyjÄ™tych zasad? WistujÄ…c dużym treflem mówimy: partnerze nie odwracaj w trefle. OdgrywajÄ…c wczeÅ›niej asa kier - nie w kiery. I tak, krok po kroku, naprowadzamy E na odwrót karowy.

Wit Klapper: Moim zdaniem W powinien waleta pik przepuÅ›cić, kolejnego pika zabić asem i obserwować zrzutki partnera. Tu, ponieważ E ma singletona atu, jest możliwość zasygnalizowania wartoÅ›ci już w drugiej lewie! E powinien zrzucić 3 kier, sugerujÄ…c wartość(i) treflowÄ…(e). Teraz W zgrywa A, E dokÅ‚ada waleta i gdy od S spadnie król, W powinien zagrać  2(!!) trefl. Gdy do króla S doÅ‚oży damÄ™, dla E stanie siÄ™ jasne, że partner poszedÅ‚ iloÅ›ciowo z blotek (parzysta ilość). Jeżeli z czterech, to lewa treflowa nie ucieknie, bo nie ma na co (wist trójkÄ… kara nie może być z trzech kart). Zatem W ma 6 trefli i prosi o przebitkÄ™.
Proste, jak dziadkowa fajka, czyż nie?!

Witku,
a dlaczego 2  nie jest wistem spod figury, lecz iloÅ›ciówkÄ…? Piszesz: "...gdy od S spadnie król", "...gdy od S spadnie dama" - tak, w tym rozdaniu spadajÄ…ce figury upraszczajÄ… zadanie obroÅ„com, ale traktujÄ…c problem uniwersalnie, S może mieć  blotki w zagrywanych przez nas kolorach bocznych. Czy jeÅ›li D bÄ™dzie u W, to także ma on zawistować 2? Nie wszyscy podzielajÄ… Twój poglÄ…d barwnie ilustrowany dziadkowÄ… fajkÄ….

Roman Krzemień: Obawiam się, że w dobie zasłon, nie ma możliwości obłożenia kontraktu. Jedynym zagraniem mogącym skłonić E do wyjścia w karo jest nienaturalne dołożenie 10 w pierwszej lewie (W musi mieć A10x, bo puszczanie z A10 jest bez sensu). Drugiego pika bijemy, ściągamy asa kier i gramy wysokiego trefla. Ale to bardzo subtelne i chyba naciągane.

Marek Wójcicki: Moim zdaniem należy przepuÅ›cić pierwszego pika, pobić drugiego. Do asa pik E powinien wyrzucić waleta kier, co uczyni sytuacjÄ™ W dość komfortowÄ…. Dla zapewnienia sobie odwrotu w karo, po zabiciu drugiego pika asem W powinien Å›ciÄ…gnąć asa kier i teraz dopuÅ›cić partnera treflem
Ściągnięcie asa kier (nienaturalne zagranie) powinno sygnalizować partnerowi, że idzie przebitka.

                                                     
Piotr Lutostański:
Myślę, że dla uczciwie grającej pary, to jest bardzo trudny do obłożenia kontrakt. (Przy założeniu stosowania jakiegoś popularnego w Polsce systemu zrzutek).
W musi siÄ™ domyÅ›lić, że E może mieć dwa topy do Å›ciÄ…gniÄ™cia i spróbować go od tego odwieźć.
Zabicie asem pierwszej lewy byłoby świetnym sygnałem o posiadaniu singla karo lub (niestety) damy pik.
Niestety, bijÄ…c pierwszego pika nie dostaniemy zrzutki, gdzie partner ma figurÄ™ (a przecież dojÅ›cie może być królem kier i o zgrozo czÄ™sto tylko bez odegrania asa.
Jedynie w systemie zrzutek popularnym we Francji to rozdanie byłoby bezproblemowe. Tam pika by się przepuściło dokładając 10-tkę (duży atut jest w tym systemie sygnałem, że przebijam), a do drugiego pika partner zrzuciłby nam, że dochodzi treflem.
Jak ja bym wistował?
Do pierwszego pika dziesiątka (lawinthal na kolor starszy) - wszak jedno czego na pewno nie chcę, to, żeby Partner grał w trefle.
Do drugiego pika dostałbym zapewne
10 - w moim systemie zrzutkowym: ilość + zniechęcenie do gry w kiery.
PociÄ…gnąć asa kier bym nie mógÅ‚, bo Partner nie musi przecież mieć asa trefl.
Zagrałbym teraz
2: po 10 partner wie, że nie mam nic w treflach, wiÄ™c bardzo go zdziwi maÅ‚a karta w tym kolorze i uzna, że to lawintal lub iloÅ›ciówka i jak bÄ™dzie w dobrej formie, to po wziÄ™ciu królem trefl odejdzie 7 (maÅ‚a karta, że ma parzystÄ… liczbÄ™ trefli) - oczywiÅ›cie w pierwszej lewie doÅ‚ożyÅ‚ 10 (niestety niekoniecznie ilość, bo może być H10x).
Jednak po wzięciu przebitki karo wiedziałbym na 100% o tym, że as kier przechodzi, więc o ilości trefli wiedzieć bym nie musiał.


Krzysztof Martens:
Sytuacja jest klasyczna - alertowa. Trzeba przekonać partnera, że dzieje się coś nadzwyczajnego. Do waleta pik dokładam dziesiątkę - na szczęście ja mam. Drugiego pika biję i otrzymuję suit-preference treflowe. Ściągam asa kier i gram dziesiątkę trefl. Mam nadzieję, że te alertowe poczynania skłonią partnera do zagrania w karo.

Na zakoÅ„czenie ten, który nadesÅ‚aÅ‚ problem:

W
Å‚odek Krysztofczyk: 
W pierwszej lewie właściwym posunięciem jest dołożenie - z pozycji obrońcy - wysokiej karty jako demarki, najlepiej 8. Wprawdzie nie rozjaśnia to w 100% pozycji karowej, ale jest wstępem do skutecznej obrony. Rozgrywający powinien zabić karo K, aby pozostawić możliwość AW98 u E.
W kolejnej lewie rozgrywajÄ…cy zagraÅ‚ ♠W… Dla porzÄ…dku powinniÅ›my mieć z partnerem ustalone, co rzucamy do atutów. Lawintal na bok czy potwierdzenie wistu  (Zia - Rosenberg). Zwykle zrzutki obroÅ„cy w atu bÄ™dÄ… nieczytelne, ale sztuka cierpi.
Drugiego pika W bije  ♠A a my zrzucamy… no wÅ‚aÅ›nie, co zrzucamy?
Jeszcze raz siÄ™ okazuje, że w brydżu „coÅ›” trzeba mieć ustalone. Jedni preferujÄ… markÄ™ bezpoÅ›redniÄ… (wtedy duże kier) inni rzucajÄ… Lawintala na bok. W tym przypadku rzucamy
3.
Robimy analizÄ™ rozdania z pozycji W: RozgrywajÄ…cy ma sześć pików i komplet lew karowych (partner nie potwierdziÅ‚ kar i rzuciÅ‚ w pierwszej lewie prawdopodobnÄ… demarkÄ™.)
Króla kier ma rozgrywajÄ…cy (zrzutka kierowa E). Czyli
A przechodzi. Ciągniemy więc asa i gramy duże trefl (nie mam nic w treflach). Gdybyśmy mieli dwa kara powinniśmy grać małe trefl, aby partner nie zmienił wistu.
Zwykle w środkowej fazie wistu preferujemy wyjścia jakościowe. Dobrze ustalić, czy tak rzeczywiście gramy z partnerem!

WÅ‚aÅ›ciwie można kontrakt poÅ‚ożyć bez Å›ciÄ…gniÄ™cia A od razu wychodzÄ…c dużym treflem (zmieÅ„). Ale jakże Å‚atwo jest z pozycji E Å›ciÄ…gnąć dwie „pewne” lewy treflowe.
Pewnie jeszcze coÅ› da siÄ™ „wycisnąć” z tego nieÅ‚atwego problemu.
Podział winy 80% E, 20% W (za brak zagrania
A).

WYPOWIEDZI INTERNAUTÓW

ZdzisÅ‚aw Wróbel:
Do waleta pik należy doÅ‚ożyć dziesiÄ…tkÄ™ (E nie może mieć damy). NastÄ™pnego pika zabić asem (od E lawintal na trefle), odegrać asa kier (od E iloÅ›ciówka) i wyjść dziesiÄ…tkÄ… trefl. Partner powinien przeprowadzić nastÄ™pujÄ…ce rozumowanie:
1) W nie wistował z D943 w karach ani dubletona, bo wtedy nic się nie dzieje, zawistowałby w kara jeszcze raz,
2) W nie ma w pikach A10xx - bo miałby szansę na dwie lewy,
3) nie ma w kierach singlowego asa, bo S nie wyrzuciÅ‚by króla. Jeżeli te zabiegi nie skÅ‚oniÄ… partnera do odejÅ›cia w karo po spadniÄ™ciu damy trefl, to - trzeba zmienić partnera.

ZdzisÅ‚aw zwróciÅ‚ uwagÄ™ na ważny motyw. Otóż, gdy obroÅ„ca widzi, że dalsza obrona nie wymaga aktywnoÅ›ci, należy zachowywać siÄ™ spokojnie, kontynuować atak karowy (z dublem), a może nawet odejść pikiem.

Wiesław Dymek:
Z punktu widzenia W, chciaÅ‚bym przebić karo. MuszÄ™ wiÄ™c puÅ›cić W, bo może partner ma DamÄ™, albo w drugim okrążeniu pików da mi sygnaÅ‚ na boczne kolory (tutaj 3). Zanim jednak odejdÄ™ w trefla, na wszelki wypadek zdejmÄ™ Asa kier, bo partner majÄ…c K zachÄ™ci.

Wiesławie, partner damy pik mieć nie może, gdyż zagranie "pustego" waleta przez rozgrywającego nie ma sensu.

Przyjmuj, że rozgrywający wie, co robi.

W wypowiedzi WiesÅ‚awa pojawia siÄ™ problem lawintala, marki, a zapewne i iloÅ›ciówki. RozgrywajÄ…cy może przecież mieć singla lub renons.

Paweł Serwatowski:
Waleta pik przepuszczam, drugiego pika biję asem, partner dokłada 3 - lawintal na trefle. Następnie ściągam asa kier, zagranie nadzwyczajne prosi partnera o zagranie nadzwyczajne i wychodzę w wysokiego trefla - partnerze nie chce odwrotu treflowego.

Wojciech Majchrowski:
Trudno oczekiwać, by partner miaÅ‚ 2 dojÅ›cia i daÅ‚ nam 2 przebitki. Wiemy, że W jest próbÄ… zmyÅ‚ki, ale tylko przez zrzutki atutowe partner może przekazać nam informacje, wiÄ™c przepuszczamy pika i wbijamy siÄ™ za drugim razem. Partner z 2-ma pikami zrzuci lawintalowo, a z aktualnÄ… rÄ™kÄ… dokona zrzutki 3 (lawintal na trefle). Zgramy wówczas A (jasne, że nie mamy AK - wówczas K, prosi o iloÅ›ciówkÄ™) i odejdziemy treflem - odegranie lew bocznych woÅ‚a o przebitkÄ™.

W Å›rodkowej fazie gry z konfiguracji AK wistujemy królem.

Prowokator:
Przepuszczam pika. Drugiego biję asem. Od partnera marka bezpośrednia, teraz 2 i przebitka karo. Razem 4 lewy. Wist naturalny jest prosty i skuteczny.
W tym rozdaniu nie sposób siÄ™ pomylić (10 jak chciaÅ‚bym podegrania kierów).


O tym, że nie jest prosto, przekonaÅ‚y już nas wypowiedzi ekspertów.


Wojtek  Bernaciak:
Pierwszego pika należy przepuÅ›cić. NastÄ™pnego bijemy. W ten sposób kompletujemy lawintalowy sygnaÅ‚ od partnera. W drugiej lewie pikowej zapewne doÅ‚oży maÅ‚ego kiera wskazujÄ…c na trefle. Gramy zatem .... A bowiem w poprzedniej lewie partner mógÅ‚ być w trudnej sytuacji posiadajÄ…c K lub A oraz K oraz nieczytelne blotki karowe. Moim zdaniem Å›ciÄ…gniÄ™cie A w tej pozycji (D w stole) Å›wiadczy o braku Króla. Poza tym gramy z partnerem, który nie ma kÅ‚opotów z liczeniem do 40-u. Po kierowej demarce partnera (zrobi to nawet, gdy ma K oraz A) komunikujemy siÄ™ z nim treflem. Ba! Problem w tym jakim treflem? Wszak po nieinformacyjnej licytacji dystrybucja kolorów w dalszym ciÄ…gu jest nieznana. SÄ…dzÄ™, że nasz trefl powinien mieć lawintalowy charakter. Zatem, 2 mówiÄ…ca przebijam karo! Fanfary ??? :-)

Właśnie, czy 2 jest lawintalem?

PODSUMOWANIE

Krzysztof Martens
"sytuacja jest alertowa!".
1. Najlepiej wzniecajÄ… alert wysokie karty, nietypowe zagrania.
Dlaczego dokładamy 10. Ano chociażby dlatego, by przekonać partnera że mamy 3 piki (z A10 - przepuszczenie nie ma sensu).
PrzypomnÄ™ klasyczne ustalenie stosowane kiedyÅ› przez obroÅ„ców:
2. Zrzutka w kolorze atutowym duża - maÅ‚a oznacza trzy karty i chęć wziÄ™cia przebitki (wspomniaÅ‚ o tym Piotrek LutostaÅ„ski). DziÅ› w Polsce zrzutki w kolorze atutowym majÄ… charakter lawintala pomocniczego. Ale myÅ›lÄ™, że gdy wchodzi w rachubÄ™ przebitka, wówczas to klasyczne ustalenie ma gÅ‚Ä™boki sens.
3. W środkowej fazie wistu spod figury wistujemy niską blotką i tego się trzymajmy (nie zmieniajmy ustaleń w trakcie rozdania).
4. Gdy biją dzwony - dzieje się coś niezwykłego, bądźmy aktywni.
5. Gdy na morzu cisza, możemy dać partnerowi sygnał, by nie zachowywał się zbyt nerwowo.
Popatrzmy na rozdanie z książki Dedukcja w brydżu, M. Miles`a:  

 
 
 A D 10 9 6
 7
 10 5 4
 10 8 6 2
 
 8 2
 K W 5 2
 K 9 3
 D W 9 4
 K W 4
 8 3
 D 8 6 2
 A 7 5 3
 
 7 5 3
 A D 10 9 6 4
 A W 7
 K
 

Turniej par, obie po rozd. S.:

West North East South
       1
 pas  1  pas  2
 pas  pas  pas  

Wistujemy
D. Partner bije asem, Å‚owiÄ…c króla u rozgrywajÄ…cego, po czym odwraca w atu! Czy to nie zaskakujÄ…ce?
Skoro stóÅ‚ pozbawiony jest jakiegokolwiek potencjaÅ‚u przebitkowego, czy nie byÅ‚oby sensowne próbować odebrać należne nam lewy karowe, zanim zostanÄ… wyrzucone na piki? Odpowiedź może być tylko jedna: najwyraźniej partner kontroluje piki i nie obawia siÄ™ ich wyrobienia. A to oznacza, że ma w nich KWx. Kiedy wiÄ™c S poÅ‚oży damÄ™, powinniÅ›my pobić i odejść w piki.
RozgrywajÄ…cy próbuje damy, ale partner bije i powtarza atu. Kiedy weźmiemy, powinniÅ›my zrewanżować siÄ™ kolejnym pikiem, JeÅ›li rozgrywajÄ…cy ponownie zaimpasuje, partner pobije i da nam przebitkÄ™, ostatecznie wyÅ‚Ä…czajÄ…c stóÅ‚ z gry. Nawet jeÅ›li rozgrywajÄ…cy wstawi asa, nie zrobi z pików żadnego użytku i bÄ™dzie skazany na oddanie dwóch lew karowych. Jak widać, jeżeli któremukolwiek z obroÅ„ców puszczÄ… nerwy i otworzy kara, wpadka ograniczy siÄ™ do bez jednej (zamiast bez dwóch).
Przytoczyłem to rozdanie także dlatego, by zachęcić Cię do przeczytania tej znakomitej książki.
6. Przy grach kolorowych zachęcam do stosowania marki bezpośredniej. O zaletach tego sygnału porozmawiamy przy nadarzającej się ku temu okazji.

Władysław Izdebski








wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl