<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Krzysztof Piątkowski
Artykuł z Przeglądu Brydżowego 4/96

CZY WISTUJESZ JAK ZIA?

Fantastyczne zagrania Pakistańczyka Mahmooda Zii były i są wciąż publikowane na lamach fachowej prasy brydżowej. Najczęściej jego nietypowe, oryginalne rozwiązania dotyczą licytacji lub rozgrywki. Stosunkowo rzadziej publikowane są jego zabójcze wisty. Oto jeden z nich...


Zanim zdradzimy pełen rozkład, spróbujmy sami znaleźć skuteczny wist. Rozdanie pochodzi z turnieju teamów o Puchar Reisingera rozgrywanego podczas Jesiennych Mistrzostw Ameryki Północnej 1996 w San Francisco. Partnerem Zii był Amerykanin Michael Rosenberg - brydżysta roku 1994.


Siedzimy na pozycji
S z poniższymi kartami:

A   K D W 8 7 5   4 2   W 9 4 3

i uczestniczymy w następującej licytacji:

West North East South
 pas  pas  1  2
 2 3 4     pas...

W co wistujesz?

Rutynowym wistem jest oczywiście v K, ale Zia odrzucił ten wist na korzyść wistu treflowego i wyszedł 3. Komentując wybór karty wistu, Zia powiedział, że nawet jeśli wist treflowy okazałby się nieskuteczny, zawsze miałby czas na „poprawienie się" i zagranie w kiera. Jednak analiza Zii okazała się trafna, a wist treflowy okazał się jedynym,  który prowadził do obłożenia kontraktu. Oto pełen rozkład:

 
 W 9 8
 A 10 6 2
 10 8 7 5 3
 8
 
 7 5 3
 4 3
 D W 6
 K D 7 6 2
 K D 10 6 4 2
 9
 A K 9
 A 10 5
 
 A
 K D W 8 7 5
 4 2
 W 9 4 3
 

Po wzięciu lewy treflowej, rozgrywający natychmiast zagrał w drugiej lewie w atu. Zia wziął lewę asem, Michael dodał
9. Para Zia - Rosenberg gra naturalnym potwierdzeniem wistu, toteż Zia wiedział, że Rosenberg zachęca do kontynuacji trefli i czeka na przebitkę. Toteż w trzeciej lewie Zia wyszedł w waleta trefl - oczywisty lowintal na dojście kierowe. Po przebitce, Rosenberg posłusznie wyszedł spod asa kier i przebił jeszcze jednego trefla. Bez jednej.

Komentarz Michaela Rosenberga: „nigdy bym nie pomyślał, żeby zawistować w trefla z kartami Zii".

Na podstawie
The ACBL Bridge Bulletinwykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl