<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Julian Klukowski
BRYDŻ,  MOJE HOBBY
Julian Klukowski

BRYDŻOWE ZMORY

Są takie rozdania, o których nie można zapomnieć do końca życia. Zaprezentowane poniżej niewątpliwie do nich należy. Jednak tym razem nie mnie (S) będzie ono męczyć podczas bezsennych nocy, lecz obrońcę (E).
Mecz l ligi-91.
 
 5
 K 8 2
 K 7 6 5
 W 7 6 5 4
 
 K D 10 7 6
 D W 10 7 6 5
 3
 2
 W 9 8 2
 9
 W 10 9 4
 D 10 9 8
 
 A 4 3
 A 4 3
 A D 8 2
 A K 3
 

West North East South
      1
  2 *
 pas    2 BA
 ktr.
3    3 BA
4    pas
 pas  5  ktr.       pas...

* - Wilkosz


Wydaje się, że rozgrywający ma do oddania kiera, karo i dwa trefle. Przeciwnik z lewej ujawnił jednak co najmniej 5-5 w starszych i to była informacja, którą postanowiłem wykorzystać. Wist nastąpił w
K, którego zabiłem asem i natychmiast przebiłem pika na stole, wróciłem do ręki A i przebiłem ostatniego pika. Zagrałem teraz ze stołu K i wyszedłem w małego kiera. Gracz E, który do tej pory siedział spokojnie, lekko się zaniepokoił i zaczął się zastanawiać. Okazało się, że całkiem słuszne były jego obawy, bo niezależnie od tego co zrobi, nie mogłem już przegrać gry. Powiedzmy, że przebije. Jeśli wyjdzie w pika pod podwójny renons, wyrzucę z którejś ręki przegrywające karo, jeśli wyjdzie w trefla - zgubi lewę treflową, jeśli w W, wezmę królem na stole i zagram w karo. Musi on teraz podłożyć dziewiątkę, a ja po zagraniu K, zagram A. Jeżeli E zdecyduje się nie przebijać kiera, musi coś wyrzucić. Jeśli wyrzuci pika, wpuszczę go czwartym karem, jeśli karo - również zagram cztery razy karo. l tak oto agresywna licytacja E nie wyszła mu na dobre, bo 3BA, jak łatwo zauważyć, musiało być bez jednej.


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl