<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Władysław Izdebski
Artykuł ze Świata Brydża 7/8-2000
Władysław Izdebski
KONTRA  ODPOWIEDŹ?


Pan Michał Domagała nadesłał problem, który zdarzył się podczas rozgrywek drużynowych:

 D 9 7 6
 7
 A D W 5
 D W 7 6
 K W 5 4
 10 9 2
 8 7 6
 A 8 4

West North East South
   pas  pas  2
 ktr.  3
 ktr.*  pas
 pas  pas    

* - mam punkty i brak innej sensownej odżywki.

Przeciwnicy wygrali swoje, nam wychodziły 3. Czy zawiedli gracze, czy konwencja? - pyta nasz Czytelnik.

 *  *  *

Osobiście uważam, że w tej sekwencji kontra na 3nie przyrzeka czterech pików. Kontra E obiecuje około 10 PC w składzie zrównoważonym i brak innej sensownej licytacji. A więc mamy podobne zdanie z panem Michałem. Takie też ustalenia obowiązują na Zachodzie.
W swej książce Licytacja dwustronna Marek Wójcicki pisze, że w Polsce kontra ta jednak obiecuje starszą czwórkę. Jeśli tak, to E będzie musiał pasować na 3np. z taką ręką:

A K x     x x x     A x x x     K W x x

Nie mogę lansować ustaleń, które nakazują pasować z powyższą kartą. Tak więc w sekwencji:


West North East South
       1
 ktr.  2
 ktr.*  pas
 pas  pas    

kontra E jest typową kontrą odpowiedzią, W Polsce obiecuje 4 piki, zaś kolory młodsze obrońca E wywołuje przez 2BA. To ustalenie obowiązuje w polskich systemach już kilkadziesiąt lat. Choć w dzisiejszych czasach, gdy podniesienie 2jest blokujące, niektórzy brydżyści zmienili zdanie, nadając odżywce 2BA charakter naturalny. Jeszcze inni stosują odżywkę 2BA jako lebensohla - przygotowanie sign-off na własnym kolorze.
Na Zachodzie zalecane jest z czwórką pik licytować 2♠, a kontra wywołuje kolory młodsze. Piszę o tym wszystkim, gdyż świat jest już niemal bez granic i często nasi Czytelnicy będą grać poza Polską (a także za pomocą Internetu). W Polsce pozostańmy jednak przy naszych sędziwych ustaleniach, a więc kontra odpowiedź na poziomie dwóch obiecuje czwórkę starszą, 2BA - wywołuje kolory młodsze.
Na wysokości trzech byłoby złym pomysłem stosować 3BA (drugiego obrońcy) jako wywołanie na kolory młodsze - musimy mieć możliwość gry końcówki bezatutowej. Tak więc w omawianej sekwencji dopuszczamy licytację 3z czwórki, zaś kontra sugeruje brak czterech pików, choć ich do końca nie wyklucza (o tym później).
Po tym wprowadzeniu wróćmy do naszego rozdania.
Czy W może spasować na taką kontrę? Tak, jeśli ma skład zrównoważony, a więc bez krótkości w kolorze przeciwnika. Z krótkością zawsze (!) odnosi kontrę - singleton w kolorze przeciwnika znacznie podnosi siłą ofensywną naszej karty. Tak więc W powinien zgłosić 3, które stałyby się kontraktem ostatecznym. Z powyższego wynika, że E, kontrując, powinien mieć świadomość, że partner kontrę może utrzymać. Jeśli wiec kontrujemy z pozycji E z czterema pikami, to tylko wtedy, gdy nasza karta jest dobra także do gry defensywnej - mamy trzy karty w kolorze przeciwnika. Partner spasuje z dublem i zamiast my wpaść, oni wpadną bez jednej (oby bez więcej). Mechanizm naszego postępowania wynika z zasady lew łącznych.
Zauważmy, że W skontrował 2z tak słabą honorowo kartą ze względu na układ. Gdyby miał dubla w kierach, powinien kontrować z silniejszą honorowo kartą. Wtedy spasowałby na kontrę partnera i przeciwnicy nie wygraliby tego kontraktu.
Popatrzmy na rozdanie z rozgrywek Kadry Narodowej '85:


Mecz;
obie przed.

 7 6
 K D 9 8 7
 6 5
 K 8 6 5
 
 K D W
 10 6 5
 A 10 8 7 2
 W 10
 A 9 3 2
 2
 K W 9 4
 A 9 3 2
 
 10 8 5 4
 A W 4 3
 D 3
 D 7 4
 

West
North
L. Stadnicki
East
South
A.Kowalski
       pas
pas 2 ktr. 3
ktr. pas 3  pas
4 pas pas  pas

N, mimo że miał tylko 5 kierów, otworzył na trzecim ręku słabe dwa - 15 lat temu też grano ostro. Jak widać z diagramu, po zagraniu kar górą, wychodzi szlemik. Przypuśćmy jednak, że rozdanie wygląda tak:

Mecz;
obie przed.
 7 6
 K D 9 8 7
 6 5
 K 8 6 5
 
 K D W
 10 6 5
 A 10 8 7 2
 W 10
 A 9 3 2
 3 2
 K W 9
 A 9 3 2
 
 10 8 5 4
 A W 4
 D 4 3
 D 7 4
 

Licytacja przebiega analogicznie (choć kontra na 2z ręką E jest niezwykle ostra). E pasuje na skontrowane 3. Wynik: 300 dla WE. Natomiast 4mogą być nawet przegrane.
Oczywiście, może się zdarzyć, że nasza decyzja będzie nietrafna - przeciwnicy wygrają częściówkę z kontrą. Należy jednak pamiętać, że brydż jest grą statystyczną, więc w długim dystansie wyjdziemy na swoje. A jeśli przeciwnicy nie wygrali Ci częściówki z kontrą, to nie znaczy wcale, że grasz tak dobrze, lecz że za mało kontrujesz.
Zupełnie inaczej należy traktować kontrę w sekwencji z pozoru bardzo podobnej:


West North East South
       1 /
 ktr.  3 /(blok)  ktr.*  

Teraz kontra E jest bardzo, ale to bardzo wywoławcza, może być dana z singletonem w kolorze przeciwnika. Dlaczego...?
Otóż tu przeciwnicy blokują, niemal na pewno mają 9+ atutów. Ich akcja na poziomie trzech jest bezpieczna (patrz - prawo lew łącznych), jeśli ich przelicytujemy, to albo wygramy kontrakt własny, albo przegramy bez jednej, gdy im wychodziło 3/.
Licytując końcówkę postawimy przeciwników przed kolejnym wyborem: Bronić, czy nie bronić?


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl