<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Martin Hoffman
Artykuł ze Świata Brydża 11/1992
Dar Danajów
Martin Hoffman

Ciekawi mnie, jak rozgrywalibyście jako
S poniższe rozdanie, grane w trakcie brydża robrowego. Podpowiem Warn, że Mahmood Zia siedział na W a ja na E.

 10 9 8 5
 3 2
 4 2
 A K 10 6 5
 K D W 7 4
 A D W
 W 7 6
 4 2

Licytacja była krótka: S otworzy) 1, N podniósł do 3, a 4otwierającego zakończyło licytację.
W
zawistował w K i po wzięciu lewy powtórzył D. E przejął damę i wyszedł w 7.
Co teraz?


Oczywiście możesz podejrzewać pułapkę, ale jestem prawie pewny, że przy stoliku postawiłbyś asa kier i zagrał waleta karo z zamiarem wyrzucenia przegrywającego kiera ze stołu. W każdym bądź razie zagrał tak zupełnie dobry gracz. Pełny rozkład poniżej: 10 9 8 5
 3 2
 4 2
 A K 10 6 5

 A 6
 10 9 8 5 4
 K D
 W 9 7 3
 3 2
 K 7 6
 A 10 9 8 5 3
 D 8

 K D W 7 4
 A D W
 W 7 6
 4 2


K, D przejęta asem, kier od E; widząc szansę zrzutki wskakujesz asem i grasz W. Niestety! W przebija i przegrywasz bez jednej "czapowy" kontrakt.

Powstaje pytanie: co spowodowało taką obronę
E i czy rozgrywający słusznie postąpił, rezygnując z impasu kier?
Rozważmy najpierw problem gracza E. Byłem oczywiście świadomy tego, że mogę wyrobić rozgrywającemu W, ale do obłożenia kontraktu musiałem znaleźć u partnera przynajmniej jedną lewę w starszych kolorach, a wiedziałem, że rozgrywający nie będzie mógł wykorzystać W przed ściągnięciem atutów. Przyznaję jednak, że w niektórych przypadkach moja linia obrony byłaby błędna. Na przykład, gdyby S miał w pikach asa, damę i waleta, a w kierach asa z waletem i dziesiątką, to dałbym mu szansę wygrania kontraktu.
Ciekawszy jest problem rozgrywającego. Czy jest możliwe, żeby walet karo przechodził? Raczej nie, bo gdyby W miał, na przykład trzeciego mariasza karo, to wyszedłby w drugiej lewie blotką, a nie damą. Jest to zarazem przykład na to, że czasem łatwiej jest podjąć właściwą decyzję przeciwko silnej parze, niż słabej.

Wskazówki do zapamiętania

1. W tego typu zagraniach obrony bardzo ważne jest tempo gry. Ja osobiście gram stale w tym samym, bardzo szybkim tempie. Oczywiście czasem trzeba dokładnie prze- analizować trudną pozycję, ale z praktyki wiem, że rozgrywający częściej "zbłądzi", gdy nie da mu się namysłem żadnych wskazówek.
2. Często łatwiej jest wyciągnąć właściwe wnioski grając przeciwko dobrym graczom. W tym rozdaniu S mógłby mnie trochę docenić i zadać sobie pytanie: "czyżby Martin stworzy) mi jedyną szansę wygrania kontraktu?".


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl