<< Strona główna
Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Księgarnia brydżowa Poznajmy się BBO
Szukaj

Autor: Andrzej Cichoń
Artykuł z Przeglądu Brydżowego 2/1990

O walecie z dziewiÄ…tkÄ…

Wprawdzie najlepsze wyniki daje otrzymanie waleta z dziewiÄ…tkÄ… w jednym kolorze w trakcie gry w derdÄ™, jednak i przy brydżu możemy nierzadko skorzystać z możliwoÅ›ci, jakie daje nam posiadanie tych dwóch kart. DziewiÄ…tka jest mianowicie najwyższÄ… z blotek. JeÅ›li w trakcie rozgrywki któraÅ› z zakrytych rÄ…k ujawni nagle wysokÄ… blotkÄ™, budzi to niezwÅ‚ocznie czujne zainteresowanie rozgrywajÄ…cego, toteż obroÅ„cy czÄ™sto podejmujÄ… (a w każdym razie powinni podejmować) pewne dziaÅ‚ania, majÄ…ce zakamuflować przyczynÄ™, dla której taka blotka siÄ™ ukazaÅ‚a. Jednym z takich standardowych dziaÅ‚aÅ„ jest powstrzymanie siÄ™ od bicia w tak rozÅ‚ożonym kolorze:

 
D 7 6 2

 
W 9

A 8 3

 
K 10 5 4

 

gdy rozgrywajÄ…cy zagra czwórkÄ™ do dziewiÄ…tki i damy. Zabicie asem to prawie pewna strata lewy - zaniepokojony ukazaniem siÄ™ dziewiÄ…tki rozgrywajÄ…cy zagra w drugim okrążeniu koloru raczej króla niż na impas. Przepuszczenie (i to bez namysÅ‚u) jest wiÄ™c jedynÄ… metodÄ… krycia niekorzystnej dla obrony krótkoÅ›ci w rÄ™ce W. Jednak fakt, że wysoka blotka budzi u rozgrywajÄ…cego przekonanie, że zostaÅ‚a doÅ‚ożona z koniecznoÅ›ci, pozwala obroÅ„cy doÅ‚ożeniem takiej blotki sugerować krótkość koloru, który wcale krótki nie jest.

 
 D W 9 5 2
 W 5 2
 D 7
 A 6 4
 
 K 10 8 4
 10 9 7
 10 9 4 3
 8 2
 3
 D 8 6 4
 A K 8 5 2
 D 10 7
 
 A 7 6
 A K 3
 W 6
 K W 9 5 3
 

North South
     1 BA
2 2
  3 BA
4
  pas
 

To rozdanie z turnieju par. Grając na pozycji W, wyszedłem dziesiątką kier, walet został pobity damą i asem. Rozgrywający przeszedł do stołu asem trefl i zagrał damą pik na impas. Puściłem, dodając
ósemkÄ™. ZmusiÅ‚o to praktycznie rozgrywajÄ…cego do zagrania waleta pik - mogÅ‚em mieć ósemkÄ™ z dziesiÄ…tkÄ… lub też singla. SkoÅ„czyÅ‚o siÄ™, po puszczeniu waleta pik do króla, na wpadce bez trzech. O ile zabicie pierwszej lewy atutowej wypuszczaÅ‚o kontrakt, to puszczenie jej czwórkÄ… dawaÅ‚o rozgrywajÄ…cemu możność przegrania tylko bez jednej.
Najbardziej jednak standardowym zagraniem obroÅ„cy wysokÄ… blotkÄ… jest próba ratowania czwartego waleta.

 
 A 8 6 4
 K 8
 8 7 6
 A D W 2
 
 3
 D 10 7 6 5
 K D W 2
 8 7 4
 W 9 5 2
 W 4 2
 9 5 3
 K 6 5
 
 K D 10 7
 A 9 3
 A 10 4
 10 9 3
 

North South
1 1
2 ♠  4
pas
 

Gdy tak rozÅ‚ożony kolor pikowy rozgrywajÄ…cy zacznie grać od figury z rÄ™ki, obowiÄ…zkiem E jest doÅ‚ożenie dziewiÄ…tki - zaniechanie tego manewru jest w oczywisty sposób rezygnacjÄ… z możliwoÅ›ci wziÄ™cia lewy. JeÅ›li kolor dzieli siÄ™ u obroÅ„ców 4-1, to walet u W musi wziąć lewÄ™, waleta u E można zaimpasować po zagraniu do figury w stole i przekonaniu siÄ™ o zÅ‚ym podziale. DoÅ‚ożenie dziewiÄ…tki natomiast radykalnie zmienia sytuacjÄ™ - otwiera rozgrywajÄ…cemu możliwość Å‚apania waleta w obie strony, a sugerujÄ…c krótkość skÅ‚ania go raczej do odegrania drugiej figury z rÄ™ki.

Takie doÅ‚ożenie dziewiÄ…tki, wielokrotnie opisywane w publikacjach i podrÄ™cznikach brydżowych, znajduje siÄ™ w arsenale technicznym każdego szanujÄ…cego siÄ™ brydżysty. Tymczasem przedstawione rozdanie pochodzi z turnieju, gdzie na 31 grajÄ…cych tylko jeden przegraÅ‚ tÄ™ koÅ„cówkÄ™. Nie byÅ‚em obecny przy stoÅ‚ach, gdzie jÄ… wygrano, ale sÄ…dzÄ™, ze to raczej trzydziestu obroÅ„ców zaniedbaÅ‚o doÅ‚ożenia dziewiÄ…tki, niż że trzydziestu rozgrywajÄ…cych uniknęło puÅ‚apki. Czy sÄ… sposoby na jej unikniÄ™cie? Można oczywiÅ›cie siÄ™gnąć do zasobów swej intuicji, ale nie jest to metoda niezawodna. Niektórzy zalecajÄ…, by w takim rozdaniu jak nasze przejść do stoÅ‚u królem kier i zagrać blotkÄ™ atu. JeÅ›li dziewiÄ…tka naprawdÄ™ byÅ‚a singlowa - sprawa jest prosta. A jeÅ›li E doda do pika, impasujemy. RozwiÄ…zanie to ma jednak pewnÄ… wadÄ™ - obroÅ„ca może dodać dziewiÄ…tkÄ™ w charakterze jakiegoÅ› sygnaÅ‚u (iloÅ›ciówka, sygnaÅ‚ Smitha), albo też, wiedzÄ…c o możliwoÅ›ci takiej rozgrywki może od czasu do czasu dodawać do pierwszej lewy koloru drugÄ… czy trzeciÄ… dziewiÄ…tkÄ™, umożliwiajÄ…c partnerowi wziÄ™cie lewy na trzeciego czy drugiego waleta.

To rozdanie grałem na pozycji N na pierwszym stole turnieju Epson 87. Obie po, dealer S.

 
 D 8 7 3
 K D 10 6 3
 A 5 3
 8
 
 4
 W 9 7 2
 K W 6 2
 W 7 6 5
 W 9 6 5
 4
 10 9 8 7 4
 D 10 3
 
 A K 10 2
 A 6 5
 D
 A K 9 3 2
 

North South

  1 ♣ 
1 ♥  2
3  
 4
 4 BA    5 ♦  
7
pas

Licytacja „krakowska naturalna". 2 mego partnera to rÄ™ka z czwórkÄ… pików i co najmniej piÄ™cioma treflami, przy sile 19-21, 4♥  zapewniaÅ‚o starszÄ… figurÄ™, S sprzedaÅ‚ też cztery asy z piÄ™ciu. W nie miaÅ‚ Å‚atwego wistu. WyjÅ›cie spod króla na szlema nie jest zalecane przez teoretyków, wyjÅ›ciem w singla atu można coÅ› partnerowi wyborować. Pozostaje wybór miÄ™dzy wistem spod waleta w bocznym kolorze rozgrywajÄ…cego, a takim samym wyjÅ›ciem w drugi kolor dziadka. Po dojrzaÅ‚ym namyÅ›le obroÅ„ca wyszedÅ‚ dwójkÄ… kier, a Andrzej Trygar mógÅ‚ dziÄ™ki temu wykazać siÄ™ tu pewnÄ… przezornoÅ›ciÄ… stanowiÄ…cÄ… przyczynek do naszego tematu.
OczywiÅ›cie w otwarte karty wygra tu szlema każdy, kto gra w brydża dÅ‚użej niż trzy miesiÄ…ce (no, póÅ‚ roku dla uczÄ…cych siÄ™ powoli). Przy stoliku rozgrywajÄ…cy staje jednak przed koniecznoÅ›ciÄ… pewnych przemyÅ›leÅ„.
JeÅ›li oba kolory starsze dzielÄ… siÄ™ 3-2, kontrakt jest odgórny. Przy podziale kierów 4-1 z czwórkÄ… u W nie ma kÅ‚opotów, z czwórkÄ… u E trzeba wybrać wÅ‚aÅ›ciwÄ… koncepcjÄ™ rozgrywki, ale ukÅ‚ad ten jest maÅ‚o prawdopodobny, gdyż W byÅ‚ zbyt doÅ›wiadczonym graczem, by przeciw siódemce wychodzić w singletona i to w kolor uzgodniony przez przeciwników.
Przy podziale atu 4-1 kontrakt można wygrać impasujÄ…c czwartego waleta u E, ale także u W, jeÅ›li E ma singlowÄ… dziewiÄ…tkÄ™. Jak jednak rozróżnić, czy doÅ‚ożona do pierwszego pika dziewiÄ…tka jest rzeczywiÅ›cie singletonem, czy też rutynowany obroÅ„ca dokÅ‚ada jÄ… dla ochrony waleta? W tym ukÅ‚adzie sprawa jest prosta - pierwszy pik musi zostać zagrany ze stoÅ‚u. Posiadacz W9xx nie może wówczas na blotkÄ™ podÅ‚ożyć dziewiÄ…tki, gdyż jego partner może mieć singlowÄ… dziesiÄ…tkÄ™, a wówczas manewr psychologiczny okazaÅ‚by siÄ™ jedynym zagraniem wypuszczajÄ…cym.
RozgrywajÄ…cy zabiÅ‚ wiÄ™c kartÄ™ pierwszego wyjÅ›cia królem kier (!) w stole i zagraÅ‚ pika do asa. Teraz pik do damy, stwierdzenie zÅ‚ego podziaÅ‚u, as trefl i przebicie trefla, impas waleta atu, Å›ciÄ…gniÄ™cie atutów, król trefl, as kier, impas waleta kier i kiery do koÅ„ca. 93- punkty na 100 możliwych.
Å»e dziecinnie proste? Być może (w koÅ„cu rozgrywaÅ‚ Bobas), ale na innym stole, gdzie grano szlemika, W również wyszedÅ‚ dwójkÄ… kier, rozgrywajÄ…cy dodaÅ‚ ze stoÅ‚u trójkÄ™, co ku ogólnej wesoÅ‚oÅ›ci pozwoliÅ‚o mu wziąć lewÄ™ piÄ…tkÄ…. ZagraÅ‚ teraz asa atu, ale E widzÄ…c, że partner nie ma dziesiÄ…tki, swobodnie mógÅ‚ doÅ‚ożyć dziewiÄ…tkÄ™. S chybiÅ‚ palcówkÄ™ atu i wygraÅ‚ tylko swoje, co w punktacji turnieju stanowiÅ‚o wyraźnÄ… różnicÄ™.
Tyle o temacie tak banalnym, jak dziewiÄ…tka chroniÄ…ca waleta. Dla równowagi wystÄ…pi teraz walet chroniÄ…cy dziewiÄ…tkÄ™.

 
A 10 8 7
K 3
9 8 5 2
K W 4
 
W 9 4
8 6 4
D 10 3
10 9 6 5
K 6 2
W 9 7 5 2
K 6 4
A 3
 
D 5 3
A D 10
A W 7
D 8 7 2
 

West North East South
 pas  pas  1 pas !
 pas  1   pas
3 BA
     pas...      

W wyszedÅ‚ w kiera do waleta i damy. S zagraÅ‚ trefla, E pobiÅ‚ waleta asem i powtórzyÅ‚ kiery. RozgrywajÄ…cy wziÄ…Å‚ królem w stole i zagraÅ‚ pika do damy, biorÄ…c lewÄ™. Teraz z rÄ™ki pik i W doÅ‚ożyÅ‚ waleta (!). RozgrywajÄ…cy zrezygnowaÅ‚ wiÄ™c z szansy pikowej, by wykorzystać jeszcze dwie inne możliwoÅ›ci - podziaÅ‚u trefli 3-3 i caÅ‚ego mariasza karo u E, który w koÅ„cu otwieraÅ‚. Na koniec pora pokazać waleta sugerujÄ…cego krótkość:

 
D 6
K D W 3
7 3 2
K 10 7 5
 
W 10 7
A 9 8
9 6 4
W 9 8 3
K 9 8 4 3 2
10 5 4
K 8 5
2
 
A 5
7 6 2
A D W 10
A D 6 4
 

North South

 1 BA
2 ♣   2
3 BA
  pas

W wyszedÅ‚ waletem pik, damÄ™ ze stoÅ‚u E pobiÅ‚ królem, biorÄ…c lewÄ™. Drugiego pika rozgrywajÄ…cy wziÄ…Å‚ asem, co praktycznie ujawniÅ‚o ukÅ‚ad jego rÄ™ki (2-3-4-4-), i zagraÅ‚ asa a nastÄ™pnie damÄ™ trefl. W widzÄ…c, że jego walet nie ma szansy na wziÄ™cie lewy, doÅ‚ożyÅ‚ go w drugiej lewie treflowej, l to byÅ‚o to! RozgrywajÄ…cy nie mógÅ‚ wygrać bez udanego impasu karowego, a drugi walet trefl pozwala na trzykrotne dojÅ›cie do stoÅ‚u treflami i wziÄ™cie czterech lew karowych bez wzglÄ™du na podziaÅ‚ tego koloru. Dama trefl zostaÅ‚a wiÄ™c przejÄ™ta królem, co niespodziewanie zredukowaÅ‚o ilość lew treflowych rozgrywajÄ…cego do trzech. Bez jednej. l o to szÅ‚o.


wykonanie: Strony internetowe gdańsk - Netidea.pl