Autor: Władysław Izdebski
Turniej par 19 maja 2010

Zostałem poproszony o omówienie rozdania nr 3.
WE
po partii, rozd. S.

D W 10 3

D W 8 5 4 2
 A D 10 9 7 2
 A W 10 9 7 4
 A K 9 8 5

W 76 3

Rozdanie jest bardzo trudne, zaczynając od wyboru otwarcia aż do optymalnego kontraktu 4, który wychodzi zawsze lub 4, które zostanie wygrany po wiście w kolor młodszy czy tez do 3BA (E), które w odkryte karty można wygrać np. po wiście pikowym lub treflowym.
Zacznę od najgorszej licytacji:

1 pas
       3(???)
 4  pas 5   pas
 5  pas 6 BA
   pas...

Bez czterech.

Moi Drodzy,

Błagam Was, przestudiujcie książkę "Szkoła Brydża - od podstawówki do liceum". Staram się być bardzo życzliwy dla wszystkich uczestników Szkoły, ale proszę o trochę wzajemności.
Licytacja
Po co ten skok na 3(splinter), jesli już to forsujące do końcówki 2- też złe, bo z ręką dukolorową nie należy blokować licytacji. Przecież dobrze byłoby pokazać jeszcze trefle.
Oderwijmy się na chwilę od tego rozdania, by zaprezentować kilka sekwencji z ręką dwukolorową 5-5:

1 ♣
1 BA    3 ♦

E wskazał 5-5 i forsing do do dogranej.

2     3 ♥

Czwarty kolor zalicytowany ze skokiem też jest naturalny, wskazuje uk. 5-5 i forsuje do dogranej.

W naszym rozdaniu:

2 ♦      ?

W tej sekwencji zalecane jest zgłoszenie 3(czwarty kolor). Ponieważ jest to jedyna forsująca odzywka, więc tak licytujemy także z treflami prosząc partnera o dalszy opis ręki. Jeśli partner po naszych 3powiedziałby 3BA wskazując zatrzymanie treflowe, np.:

1      1
2 ♦      3

to teraz w przekonaniu, że partner ma trzecią damę, głosimy 4♣  wskazując układ 5-5 i aspiracje szlemikowe.
Wracamy do naszego rozdania:

2 ♦      3

Partner wskazał układ 5-5. Co teraz?
ma do wyboru: 3, 3BA i 4.
Po naszych 3, otwierający powinien skłonić się do 4, by wreszcie skończyć tę misfitową akcję (teraz pewnie żałuje, że otworzył 1). Jeśli E zgłosi 3BA, też skłaniałbym się do 4. A jeśli E zgłosi 4- będzie je grał.

Ogólna uwaga:
Przy dwukolorowych rękach misfitowych preferuj grę w kolor szesciokartu, nawet do singla u partnera, gdyż ewentualne 3BA będzie niezwykle trudne do gry ze względów komunikacyjnych.

Powróćmy do otwarcia.

Czy z ręką W należy otworzyć 1.
- Na zachodzie tak otworzyliby wszyscy (Zasada 20-tu).
We współczesnym WJ mamy do wyboru 2, 1 lub ewentualnie pas, by posłuchać innych.
Otwarcie 2jest złe, bo nasza karta ma niezwykle duży potencjał, jeśli coś się sfituje. Tymczasem partner z niezbyt duża kartą i 2+ kierami na nasze 2
spasuje. Jeśli kazano by mi wybierać miedzy 1a 2- wybrałbym 1. W tym turnieju grałem jednak dwukolorówką Wilkosza i dlatego otworzyłem 2z zamiarem po negatywnych 2 licytować dalej. Partner jednak spytał przez 2BA o układ (magia 15-tu miltonów) i po moich 3zgłosił 3BA, a ja zniosłem na 4, które było bezproblemowe.
Na jednym ze stołów licytacja przebiegała tak:

D W 8 5 4 2
 A D 10 9 7 2
 A W 10 9 7 4
 A K 9 8 5

3 ♦       3

Wynik +170.
Pozycję E zajmował Artur Duczmalewski - BRAWO za licytację.