Problem nadesłany przez Damian

Panie Redaktorze,

Chciałbym zapytać o tytułową sekwencję:

1  1 ♠

GrajÄ…c np. Naszym Systemem, gdzie odpowiedź 1nie wyklucza ukÅ‚adu 4 piki-5 mÅ‚odsza,a rebid 2BA nie wyklucza 4 pików ani 4 kar, interesuje mnie, co oznaczajÄ… (ukÅ‚ad, typy rÄ…k) rebidy odpowiadajÄ…cego 3, 3i 3?
Ponieważ najlepiej jest zobrazować problem przykÅ‚adami, prosiÅ‚bym o podanie propozycji licytacji dwóch rÄ…k odpowiadajÄ…cego:
1)
K D10 x x   K x   x x   K 9 x x (jak znaleźć najlepszy kolor do gry i sprawdzić trzymanie w karach);
2)
K 10 9 7 x   A W x   K 9 8 x   x (czy po przykÅ‚adowej licytacji 1-1-2BA-3(?)-3BA stać nas na jakÄ…Å› próbÄ™ szlemikowÄ…)?

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku - Damian Bober
RozwiÄ…zanie problemu:

Damianie,
W poniższej sekwencji (Nasz System):

istnieją dwie szkoły:
Pierwsza - 3
jest gadżetem (system Martens - Przybora, a ja szczegóÅ‚owo opisaÅ‚em to w książce "SzkoÅ‚a licytacji");
♣  - jest próbÄ… uzgodnienia trefli lub piÄ™ciu pików.
        W odpowiada:
   - mam 4 trefle, minimum siÅ‚y
♥    - mam 4 trefle maksimum siÅ‚y,
   - nie mam czterech trefli, ale mam 3 piki.
        3BA - nie mam czterech trefli i trzech pików, a wiÄ™c ukÅ‚ad 2443.
/ - cue-bid, 4 piki i nadwyżka;
   - 4 piki i minimum siÅ‚y.
/- naturalne 4+;
- 6 pików.

Szkoła druga - E licytuje zupełnie naturalnie:

1  1 ♠

Z rÄ™kÄ…, którÄ… podaÅ‚eÅ›:

K D10 x x     K x     x x     K 9 x x

są szansę na szlemika, więc powinieneś zgłosić naturalne 3.
Teraz W bez czterech trefli, majÄ…c dużo w kolorach czerwonych, bez trzech pików - zgÅ‚osi 3BA.
Bez czterech trefli lecz z trzema pikami powie 3
.
Natomiast 3
/ wskazuje lokalizacjÄ™ i 4 trefle. W z wyjÄ…tkowo Å‚adnÄ… kartÄ… może powiedzieć także bezpoÅ›rednie 4.  Przecież jeÅ›li E wnosi zainteresowanie grÄ… w trefle, to W z Å‚adnÄ… kartÄ… powinien zaproszenie do gry treflowej (4 trefle, dużo kontroli) przyjąć ochoczo. Mechanizmy dalszej licytacji sÄ… podobne jak po otwarciu 1BA patrz cykl artykuÅ‚ów "Przelicytujmy to razem" (SZKOLENIA). Zacznijcie z partnerem lekturÄ™ od Przelicytujmy to razem (6), a później problemy (5) i (7).
Uwaga! E nie zawsze musi zgÅ‚aszać swój kolor mÅ‚odszy, np. z rÄ™kÄ…:

K D10 x x     K x     x x     W 9 x x

chcemy grać 3BA lub 4, dlatego należy po 2 BA zgłosić 3
- 5+ pików. Partner z dublem pik zgÅ‚osi 3BA i my spasujemy. Jeszcze raz odsyÅ‚am CiÄ™ do wspomnianych artykuÅ‚ów "Przelicytujmy to razem".

Twoje drugie pytanie:
2)
K 10 9 7 x   A W x   K 9 8 x   x  (czy po przykÅ‚adowej licytacji 1-1-2BA-3(?)-3BA stać nas na jakÄ…Å› próbÄ™ szlemikowÄ…)?

Tak. Powyższa ręka ma potencjał szlemikowy, wprawdzie tylko 11 PC, ale podwiązany kolor pikowy, 4 kontrole i interesujący układ dają szanse na szlemika. Jednak po rebidzie 2BA powinniśmy zgłosić kolor treflowy - 3
.
Jeśli zaczynamy od 3
, to wskazujemy rÄ™kÄ™ jednokolorowÄ…, 5+ pików:

3 ♠

3BA W wyklucza 3 piki. Z fitem pikowym W zgłosiłby 4(z minimum siły), 4/= cue-bid (z nadwyżką).
Więc teraz 4
(E) jest cue-bidem (honorowym, gdyż z singlem E skoczyÅ‚by nim już po 2BA - autosplinter) wskazujÄ…cym 6+ pików i aspiracje szlemikowe. Także 4zgÅ‚oszone po 3BA byÅ‚oby już lekkim inwitem szlemikowym, gdyż bez aspiracji szlemikowych E, z szeÅ›cioma pikami,  zgÅ‚osiÅ‚by 4po 2BA.
W licytacji naturalnej decyduje ogólna wiedza i rozumienie licytacji. Polecam książkÄ™ "Nowoczesna licytacja naturalna" - powinien jÄ… przeczytać każdy brydżysta!